مذاکره حرفه ای

You are here:
professional negotiation

مذاکره حرفه ای

سرنوشت شما را در زندگی ، کیفیت مذاکرات شما تعیین می کند

به گفته آقای چستر کرس آنچه شما به دست می آورید محصول و نتیجه استحقاق شما نیست ، نتیجه مذاکراتی است که انجام می دهید

در این مقاله به اهمیت مذاکره و نقش آن در زندگی می پردازیم

 

مذاکره یا negotiation به چه معناست ؟

هر گفت و گویی که میان حداقل دو نفر شکل می گیرد و نتیجه ای از آن دنبال می شود را مذاکره می گوییم

اگر شما درحال صحبت با یک دوست هستید و از علایق شخصی خود با او گفت و گو می کنید ، به طور مثال بیان می کنید که فلان رنگ یا غذا یا هنرپیشه را دوست دارید و دوست شما نیز در جواب از علایق و سلیقه های شخصی خود تعریف می کند در این موقعیت هیچ گونه مذاکره ای رخ نداده است ، اما هنگامی که می خواهید یک غذا برای شام تهیه کنید و شما استیک دوست دارید و دوست شما پاستا دوست دارد و تنها یک انتخاب دارید از همین لحظه مذاکره شروع می شود

چرا ؟ چون شما قصد دارید دوست تان را قانع کنید و او نیز قصد دارد شما را قانع کند ، و هر کس می خواهد اراده خود را اعمال کند

در نتیجه هر گفت و گویی که هدفی از آن دنبال می شود یک مذاکره است . اکنون کاملا واضح و مشخص شد که ما در طول زندگی چه قدر مشغول مذاکره هستیم و مذاکره بخش اعظمی از زندگی ما را به خود اختصاص داده است . اساسا مذاکره بخش جدایی ناپذیر زندگی ما انسان هاست . با توجه به تعریف ارسطو که می گوید انسان حیوانی اجتماعی است ، انسان ناچار است برای رفع نیازهای خود با دیگران ارتباط برقرار کند ، مجبور است با آن ها گفت و گو کند و ذهنیت دیگران را تغییر دهد. به طور خلاصه انسان ناچار است تا با دیگران مذاکره کند

دانلود رایگان مینی دوره اسپرسوی مذاکره حرفه ای

 

اهمیت مذاکره

 

آقای دیوید میستر استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد در باب اهمیت قدرت مذاکره می گوید : بر سر راه برآورده ساختن تمامی تمایلات و نیازهای انسانی پای انسان های دیگر در میان است ؛ یعنی در مسیری که می خواهیم به اهداف مان برسیم ، جامه عمل بر آن ها بپوشانیم و خواسته های مان را محقق کنیم حتما با انسان های دیگری مواجه خواهیم شد و ناچاریم با آن ها گفت و گو و مذاکره داشته باشیم.

مذاکره در قالب فرصت کاری

همان طور که گفته شد مذاکره در هر شرایط و موقعیت ممکن است اتفاق بی افتد؛ به طور مثال شما یک کارآفرین را در نظر بگیرید از زمانی که ایده در ذهن او شکل می گیرد و پرورش می یابد برای جذب نیروی مفید و با استعداد باید با دیگران گفت و گو و مذاکره داشته باشد.

برای جذب سرمایه از یک سرمایه گذار باید با او مذاکره نماید تا بر روی ایده و طرح کارآفرینانه او سرمایه گذاری کند، باید با تامین کننده مذاکره کند ، باید به طور مداوم با مدیران ، شرکا و پارتنرهای تجاری که با او همکاری می کنند مذاکره کند و پس از به نتیجه رسیدن ایده و محصول باید قدرت و توانایی مذاکره با مشتری را داشته باشد.

همانطور که مشاهده می شود اساسا نمی توان اهمیت مذاکره را نادیده گرفت و نسبت به آن بی تفاوت بود!

در غیر این صورت زمانی متوجه اهمیت آن خواهیم شد که فرصت های بسیاری را از دست داده ایم و ضررهای جبران ناپذیری را در شغل ، تجارت و حتی زندگی شخصی خود تجربه کرده ایم.

اهمیت مذاکره بر هیچ کس پوشیده نیست و در آن شکی وجود ندارد ، در عرصه های مختلف زندگی مستقل از کشوری که در آن زندگی می کنیم ، شغلی که داریم ، انسان هایی که با آن ها در ارتباط هستیم ما ناچار به مذاکره هستیم و کیفیت دستاوردهای ما به کیفیت مذاکرات ما بستگی دارد.

مثال هایی از مذاکره در زندگی

یک انسان از لحظه تولد ، از بدو ورودش به دنیا با اطرافیانش یعنی با پدر و مادر خود مشغول مذاکره می شود ، بدیهی است در آن زمان ابزاری برای مذاکره جز گریه کردن در اختیار ندارد ، بعدها به تدریج روش ها و ابزارهای دیگری را به دست می آورد و از آن ها برای مذاکره استفاده می کند . وقتی به سن پنج یا شش سالگی میرسد با والدین خود بر سر خرید اسباب بازی مذاکره می کند ، پدر و مادرها با فرزندشان مذاکره می کنند که باید لباس گرم بپوشد یا امشب باید زود بخوابد.

وقتی وارد یک فروشگاه می شوید و قصد خرید محصولی را دارید با فروشنده مذاکره می کنید ، زمانی که می خواهید محصول تان رو بفروشید با مشتری مذاکره می کنید ، وقتی می خواهید درسازمانی استخدام بشوید باید با آن ها مذاکره کنید و حتی یک سیاستمدار برای گرفتن رای مردم باید با آن ها مذاکره کند.

پس در نتیجه می توان گفت مذاکره بخشی از زندگی ما است که نه تنها قابل انفکاک از زندگی نیست بلکه کیفیت زندگی ما و سرنوشت ما را نیز تعیین می کند.

 

۴ ساعت آموزش تخصصی و کاربردی مذاکره حرفه ای

دیگر مطالب آکادمی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی مشخص شده اند *

ارسال نظر